09 dubna 2009

Nebe na zemi

Krnovské divadlo se zase jednou celé zaplnilo. Mnoho Krnovanů přilákala hra Voskovce a Wericha Nebe na zemi. Jejich hry se těší pozornosti mnoha divadel v celé republice a tuto zařadilo do svého repertoáru divadlo z Českého Těšína, které ji přijelo předvést až k nám.
Příběh Jupitera, který se rozhodl zůstat na Zemi a zjistit, jestli je zde opravdu nebe, je doprovázen dodnes velmi oblíbenou hudbou Jaroslava Ježka. Nechybí ani typický W+V humor. "Těšíňáci" se však nebáli ani trošky moderních vtípků a narážek. Pochybuji, že Merkur v původním podání jezdil na inlainech a propagoval Radegast. Mohlo by se zdát, že místy je humor laciný a podbízivý, ale takových okamžiků je vážně jen trošku, zapadají do děje. Některým jejich stvárnění může přijít jako rouhání se, ale řekla bych, že takový hezký "rouh" se dá snadno odpustit.
Nutno ještě zmínit skvělý herecký výkon opilého pomocníka velekněze Scipia alias Petra Buchty. Nejen jeho grimasy byly nezapomenutelné ... Ovšem velkou pochvalu si zaslouží celý herecký sbor. Až na občasnou faleš při zpěvu byli vážně dobří. A to, že je doprovázela jejich vlastní kapela už tak dobrý dojem ještě zlepšilo. Jen občasné vložky Smetanovy Vltavy, případně árií z Prodané nevěsty byly trošku překvapivé a nic by se nestalo, kdyby si je odpustili.
Nebe na zemi patří ke skvělým dílům českého umění a v podání Těšínského divadla určitě stojí za vidění.

Úprava a režie ... Miloslav Čížek
Choreografie ... Jaroslav Moravčík
Hudební úprava a nastudování ... Zbigniew Siwek
Hrají ... Petr Kutheil, Lucie Bergerová, Petr Sutorý, Vítězslav Kryške, Petr Buchta
http://www.tdivadlo.cz/hry/1224713227_program.pdf

08 dubna 2009

Vévodkyně

Georgiana Cavendish bylo jméno, které doteď znalo jenom pár zasvěcenců. Nedávno však obletělo celý svět a stalo se jedním z velmi, velmi známých. A už jen proto, že je tak blízké jménu Diany Spencer, hned tak neupadne v zapomění. Alespoň tak znějí optimistické prognózy.
Georgianin osud se často srovnává s osudem právě Lady Di, zejména proto, že jsou to příbuzné. Příběh krásné vévodkyně je v mnohém podobný příběhům obyčejných žen. Nejen těch, co žily v 18. století, ale i těch dnešních. Nepovedné manželství, nutnost snášet manželovu milenku, svou bývalou nejlepší přítelkyni, a hledání štěstí v náručí milence je problémem mnoha dnešních žen. Ani nucené odloučení od milovaných dětí není výjimkou.
Mohlo by se zdát, že tehdejší ženy na to byly zvyklé, že neměly možnost se vymanit, prosadit se, najít útěchu. A přesto se o to pokoušely. Georgiana se stala nejen módní ikonou, ale také se věnovala politice. Na druhou stranu se nevyhýbala ani karbanu. Mohlo by se zdát, že překonala svou dobu, ale ta ji nakonec dohnala a ona byla donucena vybrat mezi rodinou a štěstím v náručí milovaného muže. Zda své volby nelitovala, už film neprozrazuje, přesto se zdá, že byla šťastná a dokázala si najít cestičky k tomu, co chtěla.
Tento dojemný příběh nám vypráví dlouho očekávaný film s Keirou Knightley v hlavní roli. Je zabalený do spousty krásných dobových kostýmů a pompéznosti bohatých vladnoucích vrstev Anglie 18. století. Však za to také získal ocenění nejvyšší - Oscara za kostýmy.
Hereckým výkonům se dá vytknout jen máloco. Škrobenost a odtažitost vévody z Devonshiru byla až překvapivě uvěřitelná. Je těžké si představit, že Ralp Fiennes takový ve skutečnosti není. Veselost a přátelskost jeho milenky divákům nedovolila mít proti ní jedinou nepěknou myšlenku. Zdá se, že filmu snad ani není žádná záporná role. Jistě, vévoda nebyl "klaďas", ale existoval tedy tehdy nějaký? Pochybuji, že mnoho mužů v jeho postavení by se chovalo jinak.

A přesto přezevšechno film po sobě zanechává jen mlhavý dojem, těžko uchopitelné a zformulovatelné poslání, které bylo vyřčeno, napsáno i natočeno nesčetněkrát. Je to film jedné ženy, biografický film, kde nic jiného nemá moc místa. Můžete nasát trošku atmosféry, ale nezjistíte, odkud tato atmosféra pramení, co že vlastně je za dobu, co se děje ve světě a s jakými politickými problémy se to vlastě potýká? To se prostě Toryové a Whigové jenom hádají, nebo je tam i nějaký hlubší problém? Opravdu byly ženy tehdy tak bezprávné osobnosti? Vážně musely trpět manželovu milenku ve svém době a samy si nemohly najít milence? A nebo to byl jen Georgianin problém? Na kolik to bylo obecné a na kolik čistě osobní? Film vyvolává otázky, na které neodpovídá a ani se o to nesnaží. Ano, byl biografický, ale není to za dvě hodiny trošku málo?

The Duchess
rok ... 2008
země ... Velká Británie
délka ... 110 minut
režie ... Saul Dibb
hrají ... Keira Knihtley, Ralp Fiennes, Charlotte Rampling, Hayley Atwell, Dominic Cooper